Време ли е за кариерно преориентиране?
Време ли е за кариерно преориентиране?
След като вече сте на тази страница, най-вероятно моментът да промените курса в професионалното си развитие е съвсем близо. А със следващите няколко стъпки, ще проверим заедно и дали пък не е настъпил. Важна част от процеса по взимане на решение за промяна в професията е преди всичко да си отделите време, за да помислите. Ето в кои направления:
1. Време за оценка
Започнете с отговори на няколко съществени въпроса, които ще ви помогнат да оцените ситуацията, собствените си умения и възможни перспективи:
- Какво харесвате в работата си?
Кои от отговорностите при текущата работа ви носят истинско удовлетворение, приятни са и ви правят щастливи?
- Какво не харесвате в работата си?
Кои от задълженията си възприемате като тежест, с която бихте предпочели да се разделите завинаги?
- Какво считате за свои силни професионални страни?
Кои от уменията си считате за изключително полезни: при поемането на отговорностите, които са ви приятни; и при задълженията, които по-скоро бихте си спестили?
- Какво възприемате като слабости, върху които бихте поработили?
Кои умения ви липсват в момента, за да се представяте по-добре при отговорностите си и да се справяте по-лесно със задълженията си.
Възможно е отговорите на тези въпроси да ви отнемат много време и енергия, без да доведат до ясна оценка на предпочитанията и качествата ви. Но това е първата важна стъпка, за да разберете сами себе си. След като отговорите искрено на горните въпроси, идва следващата стъпка.
2. Време за проверка
Помислете в каква роля бихте искали да влезете при смяна на професията си. Опишете абсолютно всички възможни опции, след което изберете своите топ 3 или топ 5 позиции. Потърсете обяви за работа по конкретните позиции и отбележете какви са най-често срещаните изисквания за кандидатите. Проверете как тези изисквания се съотнасят към вашите качества и квалификация. Има ли позиции, за които можете да кандидатствате още сега? Има ли такива, за които са ви необходими повече време, усилия и преквалификация? Напълно възможно е, но сега е моментът да отделите:
3. Време за действие
На база отговорите на предходните въпроси и листата, която сте си съставили, поставете на фокус една професия, към която да се насочите при промяната на кариерата си. Съсредоточете се и опишете план за действие.
- Какви са уменията, които трябва да подобрите?
Направете си график и отбележете в кои дни ще отделяте време, за да ги практикувате повече, за да проучвате как подхождат други експерти в дадената индустрия.
- Какви са знанията, които трябва да придобиете от нулата?
Проучете възможни обучения онлайн, започнете да се интересувате повече по темата, потърсете книги и статии, курсове за квалификация в съответното направление, създайте си контакти от хора, които имат сходни или същите интереси.
Идеята на тази стъпка е да се потопите в професията, за да разберете дали наистина ви харесва. За да сте подготвени за това, което ви очаква, и да не се окажете отново, съвсем скоро при това, в ситуация, при която обмисляте кариерно преориентиране.
4. Време за търсене
Идва моментът да се съсредоточите върху намирането на стаж или работа по позицията, която сте определили като своя следваща цел в кариерата. Не се притеснявайте да стартирате като начинаещ. Това ще ви даде много – и опит, и увереност, и знания от първо лице. За феновете на сериала “Приятели” даваме пример с Чандлър. Отегчен от работата си с множество данни в голяма корпорация, макар и на много висока позиция, с чудесно възнаграждение, той реши да смени посоката. Стартира от нулата, като стажант в рекламна агенция, и след няколко месеца го избраха, за да започне постоянна работа. Е, “като на филм” ще кажете вие. Да, но и в реалността нещата се случват така, стига да знаете какво искате, да построите плана си за действие и да не се притеснявате да се върнете назад. Може да се окаже, че не е точно стъпка назад, а засилка, преди големия скок към вашата мечтана кариера.