
Как да бъдем успешни?
Преди да започнем, трябва да предупредим още от сега, че не считаме за възможно да дадем универсално решение. Причината е много простичка - всеки от нас дефинира успеха по различен начин и съответно пътя, който минаваме, за да се считаме за успешни, е различен. И все пак, има няколко отправни точки, които да ни поведат по посока на собствения ни успех. Най-общо ще ги разгледаме в 3 основни аспекта:
- Избор на цели
- Личностно развитие
- Планиране на финансите
Но преди това, нека се опитаме да отговорим на въпроса: що е то успех?
Дефиниция на успеха
Сам по себе си, успехът не значи нищо. Ние сме тези, които определят какво означава той според разбиранията ни за живота. За една част от нас да бъдем успешни означава да бъдем експерти в работата си, за друга - да бъдем отговорни родители, за трета - да следваме мисия за съпричастност, защита на природата или права на малцинства. Замислете се, колкото различни типове човеци обикалят по света, толкова и различни определения за успех ще срещнем. Водещото обаче е, че можем да определим дали сме успешни на базата целите, които си поставяме. С това стигаме до първата важна стъпка към успеха.
Избор на цели
Няма начин да разберете дали сте успешни, без да сте наясно към какво се стремите. Можете да си поставите няколко цели в зависимост от това кое считате за важно. Не се притеснявайте да въведете както личните, така и професионалните си цели. Подредете ги по важност спрямо приоритетите си. Най-лесният начин да започнете е като отделите време, за да помислите къде сте сега и къде искате да бъдете след 5-10 години. За удобство, можете да използвате следната структура:
Моите цели |
Лични цели |
Професионални цели |
Дългосрочни цели Какво искам да постигна в следващите 5 години? |
|
|
Краткосрочни цели Какво искам да постигна в следващите 3 месеца, което ще ми помогне, за да стигна до целта си след 5 години? |
|
|
Задачи за постигането им Какво е необходимо да направя, за да постигна краткосрочните си цели? |
|
|
Копирайте табличката или я оформете ръчно в тефтера си и опишете своите цели. Добавяйте, колкото искате цели, стига да са конкретни и да сте наясно какви са стъпките, които трябва да следвате в задачи за постигането им. Само така ще знаете кои са постиженията, към които се стремите, за да можете смело да заявите, че сте постигнали успех. Бъдете сигурни, че удовлетворението, което ще изпитате при постигането на дадена цел, ще изкара на показ най-широката ви усмивка.
Но истината за успеха е, че той никога не стига. Търсим го с течение на целия си съзнателен живот. Постигайки дадена цел, неминуемото си поставяме нова, по-предизвикателна от предишната. И всичко това е възможно, благодарение на усилията и времето, които влагаме за личностното си развитие, като тук включваме и професионалните си стремежи.
Личностно развитие
Постарайте се да отделяте време за самоусъвършенстване. То със сигурност ще ви се отплати. Четете книги или слушайте аудиокниги, спортувайте, посещавайте семинари, обучения или пък уебинари, прекарвайте време с други хора, които считате за успешни. И разбира се, водете си дневник с цели, постижения и следващи цели. Само така ще можете проследите напредъка си.
Планиране на финансите
Постарайте се да разберете приходите и разходите си. За какво харчите най-много? А за какво - съвсем малко? След като установите за какво отива най-голямата част от заплата ви, преценете дали можете да оптимизирате разходите си спрямо личните си приоритети и цели. Може би е нужно да се опитате да промените навиците си, така че да харчите повече за личностно развитие, отколкото за дрехи например. Освен ако разбира се да бъдете модна икона не попада сред основните ви цели.
Опитайте се да подходите към планирането на финансите си като инвестиция в бъдещето и успеха ви. След като изчистите месечните си разходи за покриване на основни нужни като храна и сметки, помислете за спестявания, инвестиции и дарения. Можете ли да отделяте по 10% от заплата си за всяка от 3-те дейности?
Ето защо е важно:
- Спестявания - “бели пари за черни дни”. Добре е да сте подготвени. А ако спестявате и с цел, имате още по-голям стимул. Например цел “почивка на Бахамите” може да бъде подкрепена от задачи по месечно спестяване.
- Инвестиции - в имоти, на борсата, в проекти, на които вярвате. Вие преценете, но е важно да премислите възвращаемостта на всяка инвестиция съотнесена към целите, които сте си поставили.
- Дарения - несъмнено ще се почувствате по-добре, ако давате на обществото. Ние сме социални същества, макар и егоисти по природа. Но удовлетворението да помогнете или да инвестирате време и/или пари в другите, в крайна сметка намира начин да се отплати.
С това приключваме. Готови ли сте да следвате стъпките към своя успех?