
Лидерство по време на криза
През последите няколко месеца всички претърпяхме съществена промяна в начина си на живот на всяко равнище. Наред с личните ни взаимоотношения се видоизмениха и професионалните ни навици. Работата от вкъщи стана нова норма за голяма част от компаниите, които преди това отричаха възможността за home office.
Въведеното през март 2020 г. извънредно положение в България и глобалната ситуация покрай Covid-19 изкара на показ лидерските умения или тяхната абсолютна липса на всяко управленско ниво, без значение от размера на компаниите и броя на служителите им. Извънредната епидемиологична обстановка несъмнено показа колко съществена роля за бизнеса играят лидерските качества.
И така, в следващите редове ще обърнем внимание именно на това:
Как да бъдете лидери, подготвени за кризисна ситуация?
Без значение дали говорим за така актуалния коронавирус, за следващото неочаквано бедствие, или за поредната икономическа криза. Подготвили сме няколко съвета, които да следвате, за да гарантирате спокойствието на екипа си, без да оставяте обстоятелствата да повлияят значително на мотивацията и темпа на работа.
Покажете разбиране
Освен колеги със служебни взаимоотношения на работното място, вие и вашите служители сте преди всичко хора. Уверете се, че подхождате с нужното разбиране към всеки член от екипа и неговите персонални съмнения и тревоги по време на кризисна ситуация. Говорете често с хората си - във формална или неформална обстановка, интересувайте се какво ги вълнува, бъдете любопитни за тяхното мнение, търсете обратна връзка за това как според тях се представя компанията и какво още може да направи, за да преминете заедно през периода на кризата.
Бъдете автентични
Не се опитвайте да влезете в роля, която никак не отговаря на обичайното ви поведение. Бъдете истински, хората усещат, когато се преструвате и дори да не го изразяват с думи, последващите действия могат ясно да ви покажат до колко са ви повярвали. Само ако представяте ситуацията, такава каквато е, с обмислени предложения и стъпки, през които да преминете като екип, ще спечелите доверието на служителите си.
Бъдете целенасочени, подгответе план за дейстие
Отделете време, за да поставите основни цели за екипа и да разпределите задачите между отделните членове в конкретен план. Опитайте се да ангажирате всеки от хората си, така че да разбере как неговите действия оказват влияние върху крайния резултат. Обяснете какъв е приносът на всеки от служителите, за да се опитате заедно да излезете от кризисната ситуация или пък да извлечете максимална полза от нея.
Оценете усилията на служителите си
След като кризисната ситуация премине, направете подробен анализ на това как се е представил всеки от служителите ви. Ако сте в позиция да осигурите финансово поощрение, несъмнено го направете. Ако пък компанията не е в състояние да осигури бонуси точно в този момент, но осъзнавате колко труд е вложил даден служител, за да не “потъне кораба”, уверете се, че е наясно с всичко това. Изкажете искрените си благодарности публично, споменавайки абсолютно всеки и неговия конкретен принос по време на компанийните или екипни срещи.
Трудно е да предвидим кога, защо и как можем да бъдем връхлетени от следващата голяма криза. Но с нужната подготовка е възможно да се подготвим за това как да постъпим като добри лидери, за да осигурим сигурност на служителите си във времена на несигурност.