
Дискриминация към жените на работното място?
Според материал на Българското национално радио (БНР) над 75% от оплакванията в Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) през последните години са постъпили от жени. Като преобладаващата част от жалбите са от бъдещи майки или от жени, завърнали се от майчинство. А понякога бизнесът подхожда с резерви и към дамите, които просто са във възраст, когато се очаква да създадат семейство. В някои случаи това може да се окаже загуба на възможност изключителен професионалист да се присъедини към екипа. Разбира се, важен е баланса - да успее бизнесът да съхрани своята рентабилност, но и да даде равен старт за всички кандидати. Правилен и еднозначен подход няма, но бихме искали да дадем насока в разглеждането на казуса. И от гледна точка на жените, и от гледна точка на бизнеса.
ЗА ЖЕНИТЕ
В следващите редове ще се фокусираме върху няколко съвета, които да помогнат на дамите, така че в крайна сметка да извлекат полза за себе си в дългосрочен план.
Преди всичко е важно да разбирате защо се стига до подобни ситуации, описвани като дискриминация. Причината е, че от гледна точка на бизнеса решенията за избор на подходящи хора опират до инвестиции, които ще повлияят на развитието му. Става дума за инвестиция на време и ресурси за обучението на кадри, които скоро би се наложило да бъдат заменени. И същата инвестиция да бъде повторена, без гаранция за възвръщаемост. Работодателите планират времето за навлизане в дадена позиция, както и времето, в което могат пълноценно да използват качествата на новопостъпилия служител. Наред с отговорността за всеки от служителите, те поемат отговорност и за профитабилността, за финансовото функциониране на компанията, която в крайна сметка осигурява работни места.
Ето защо е важно, още по време на интервюто за работа, да дадете ясен сигнал на потенциалния си работодател, че интересът Ви към позицията е дългосрочен и виждате своето бъдеще в компанията. Готови сте от своя страна също да инвестирате време и усилия, за да разберете работата в най-кратки срокове и да дадете в замяна максимум резултати.
Фокусирайте се най-напред върху професионалните си качества и релевантен опит, свързан с позицията. Споделете какви са амбициите Ви за развитие в позицията и в компанията. Но не се колебайте да говорите открито и за личните си планове - брак, семейство, като се уверите, че потенциалният Ви работодател разбира, че всичко това не се случва от днес за утре, а е процес, който отнема време. Време, през което Вие можете да се докажете на работното си място. В крайна сметка, наред с личните, имате и сериозни професионални планове. Покажете, че умеете да съчетавате и двете, без това да оказва негативно влияние на качеството Ви на работа. А дори напротив - ако си поставяте цели в личния живот (например по-голям апартамент, семейна къща или нова, по-комфортна кола), то това несъмнено води и до поставянето на по-високи цели в работата. Стремежът Ви към по-добър живот е обвързан и с постижения в професионален план. Не се колебайте да споделите каква роля в живота Ви е отредена именно на професионалното удовлетворение. Сигурни сме, че търсенето на златната среда между работа и личен живот е това, което ни кара да се чувстваме успешни и щастливи.
Допълнително, ако имате висока увереност в качествата си, винаги можете да предложите на потенциалния работодател да започнете на по-ниска стартова заплата с уговорката, че при постигнати резултати, получавате и предварително договорено увеличение. Този ход е не само демонстрация на решителност, но и сигнал за гъвкавост, каквато всеки работодател търси и оценява при служителите си.
Ако пък сте в ситуация, при която Ви предстои излизане в майчинство при текущия работодател, най-напред помислете дали възнамерявате да се възползвате от пълното си майчинство спрямо българското законодателство - 2 години, или сте склонни да се върнете на работа по-рано. Дори все още да не сте взели окончателно решение, бъдете откровени и споделете на работодателя си какво Ви притеснява.
Уверете се, че оставяте всичко за заместника си изрядно и подредено. Покажете готовността си да се включите, за да изясните всички въпроси, ако все пак изникнат такива, докато Ви няма. По възможност дори направете обучение на колегата, който ще поеме Вашите задачи, докато отсъствате. Постарайте се да не губите изцяло връзка с колегите си по време на майчинството. Бъдете лоялни към работодателя си и активно подкрепяйте неговите инициативи, макар и от разстояние. Опитайте се да сте в течение на актуалните новини, свързани с компанията и индустрията, в която работите. Само така ще можете да се завърнете една идея по-подготвени, след като детето Ви поотрасне и сте готови да продължите професионалния си път, наред с останалите лични ангажименти.
Сигурни сме, че завръщането на работното място след майчинство също е процес. В ранна възраст децата често боледуват, налага се да отстъстват от детска градина, а на Вас - от работа. За да си осигурите все пак някакво спокойствие, предупредете работодателя си още в първия ден от завръщането си, че е възможно да изпаднете в такава ситуация. Предложете варианти - да се включвате от вкъщи, да компенсирате пропуските в установените от работното Ви време часове, с други - например по-късно, когато детето Ви заспи, или пък по-рано, когато все още не се е събудило. Отново, бъдете максимално открити и покажете готовността си да бъдете гъвкави, за да подпомогнете работния процес.
ЗА БИЗНЕСА
Скъпи работодатели, както споменахме още в началото, разбираме напълно отговорността, която поемате във връзка с развитието на своя бизнес. Разбираме и ролята на всяко от управленските решения, които взимате. Но вярваме също, че правилата и навиците на работа са се променили, продължават да се променят и ще търпят още по-динамични промени. Съветът ни към Вас е да приемете измененията с отворени обятия. Убедени сме, че това е единственият начин да оцелеете в конкурентна среда, където освен локални, се появяват и международни компании, въвеждащи нова култура на работа и отношение към екипите си от хора.
Надяваме се, че разбирате колко по-силен е гласът на служителите Ви в днешно време - освен със синдикати, те разполагат и с достъп до много повече информация, използват свободно социалните мрежи и могат по-лесно от всякога да сверят часовника за възможностите, които дава един работодател спрямо друг. Имат и силата лесно да разпространяват и мнение за Вас. Без значение дали е целенасочено - изказвайки негативно мнение за бивш работодател във форуми и групи, или пък е съвсем несъзнателно - споделяйки снимка на щастливо усмихнат екип от работното място или тиймбилдинг в личния си Facebook профил.
Сигурни сме, че ако подходите с разбиране към дамите, в която и да е професия, когато са във важен личен етап от живота си, това ще Ви се отблагодари в дългосрочен план. Все повече жени се връщат на работа още преди да приключи официалното времетраене на тяхното майчинство. Все по-чести са и случаите на дами в майчинство, които се включват за работа почасово от вкъщи. Не са изключения и жените, които се възползват от услугите на детегледачки, за да не изоставят напълно професионалния си път. Или пък работят отдадено, макар и дистанционно, и успешно съчетават ролите си на жени, съпруги, майки и абсолютни, отдадени професионалисти.
В ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Ще допълним само, че всичко е въпрос на открит диалог и проявяване на взаимно разбиране. Вярваме, че ако от своя страна служителят покажете готовност за сътрудничество, работодателят ще оцени отговорността, мотивацията и желанието му и също ще потърси опции, които да удовлетворяват и двете страни.